Staff Contact Details

 Senior Leadership Team

  • Head of Pre-Prep – Katie Gedye BA (Hons), Primary Science with QTS, Class Teacher
  • Assistant Head Academic – Greg Das Gupta BSc, BCom, PGCE Mathematics
  • Assistant Head Pastoral and Head of Classics – Mireille Everton BA (Hons), PGCE, MA
  • Assistant Head Boarding – Mark Tovey BEd (Hons), Med, Head of Design Technology
  • Director of External Relations – Nicola Valentino BA (Hons)

Teaching and Assistant Staff

Jonathan Allen BSc (Hons), PGCE Director of Sport & Head of PE

Kitty Arthur PGCE, BA (Hons), Pre-Prep Teacher

Danielle Barnes PGCE, BA (Hons) Head of EAL

Chris Bartley PGCE, M, Head of Middle School, Head of Co-curricular Activities, English

Jayne Brumpton BA (Hons), MA, PGCE Head of History

Alex Carlile BA (Hons), Class Teacher

Dawn Connor BA, Class Teacher (Pre-Prep)

Claire Das Gupta BSc (Hons), PGCE Teaching Assistant & Girls’ Games

Stefan de Bruin BA (HDE), Head of Religious Education

Gillian de Clermont Swimming Teacher

Patrick Davis BSc (Hons), Head of Science and Assistant Houseparent (Boarding)

Victoria Dodsley, BSc (Hons), PGCE Junior Coordinator, Teacher & Teaching Assistant (Prep)

Angela Douglas NNEB, Teaching Assistant (Pre-Prep)

Emma Fry Teaching Assistant (Pre-Prep)

Simon Gedye BA (Hons), Class Teacher

Francesca Goodwin BA (Hons), PGCE Teacher of Classics & English

Kirsten Gray, Specialist Music teacher

Duncan Green BA (Hons), PGCE Head of Art

Amy Grindal BA (Hons), PGCE Class Teacher

Kirsty Hawkes BA (Hons), Class Teacher (Pre-Prep)

Arabella Hickman BEd (Hons), EAL Teacher

Tom Hickman BA (Hons), PGCE Head of Modern Foreign Languages

Debbie Higginson TA NVQ L3, Teaching Assistant, Girls’ Games

Christopher Hodge BA (Hons), PGCE Head of Geography

Patsy Howes BSc (Hons), PGCE Class Teacher, Brownie Leader

Susan Humphrey BA (Hons), DT Teacher

Claire Jones BA (Hons), Class Teacher (Pre-Prep)

Joli Knott BSc, MA, Learning Development Teacher, TA

Clare McArthur BA (Hons), PGCE, MA 1:1 Learning Development Teacher

Charlotte Meyer BA (Hons), PGCE, MA 2nd in Learning Development and Prep Teacher

Michelle Murray FENTO Head of Girls’ Games, PE, Dance, PSHE

Helen Nicholson NNEB, Class Teacher (Pre-Prep)

David Noble BA (Hons), PGCE School Chaplin, Head of ICT

Jayne Ogilvie MEng, CEng, MIStructE, PGCE Head of Mathematics

Sarah Pattison NNEB, Teaching Assistant (Pre-Prep)

Hannah Payne BA (Hons), PGCE Kindergarten Teacher

Mark Penrose BMus, BMusSt (Hons), BEd, Director of Performing Arts

Jo Phillips BA (Hons), Class Teacher

Lucy Roberts BA (Hons), PGCE Class Teacher

Julia Sambrook BA (Hons), PGCE Class Teacher (Pre-Prep)

Josephine Scanlon MA Cantab, PGCE Head of English, Classics Teacher

David Searle BSc (Hons), MSc, MPhil, PGCE Teacher of Science & OBS Secretary

Nicola Sodhi BA (Hons), MA Head of Learning Development, Class Teacher (Prep)

Eleanor Staddon-Davis BSc (Hons), PGCE Pre-Prep Teacher and Assistant Houseparent (Boarding)

Mary Taylor MEng (Hons), Prep Teaching Assistant

Robert Taylor BSc (Hons), ICT Teacher, iSAMS Manager

Nicola Wainwright NNEB, Teaching Assistant (Pre-Prep)

Sue Warner BA (Hons), Teacher of French and Classics (Prep)

Leanne West BTEC, Teaching Assistant (Pre-Prep)

 

Bilton Grange Support Staff

Heather Balchin Prep Secretary & Receptionist

Paul Batchelor Finance Manager

Claire Bennett Den Assistant

Fiona Bowen Bursary Accounts Assistant

Julie Burdett Bursary Secretary

Julie Campbell MInstAM (AdvDip), Assoc CIPD Headmaster’s PA & HR Manager

Carol Cartwright Head Housekeeper & Receptionist

Jayne Daly Librarian

Joanne Finch Performing Arts Administrator

Keshwinder Gill Duty Supervisor

Elisabeth Graham UK Admissions Registrar

Cathy Gunn RGN, RSCN School Nurse, PSHE

Jill Lewis Science, Art & DT Coordinator

Michelle Longden Bursary Accounts Assistant

Shirley McLean MA (Hons), English Language/Linguistics, PGDip Librarianship Pre-Prep Librarian

Caroline Morgan MA Oxon, International Admissions Registrar

Tanya Morshead Performing Arts and Prep Administrator & Receptionist

Freya Osiatynski BA (Hons), Theatre Technical support & Pre-Prep TA

Darren Price Maintenance & Estates Supervisor

Carol Rea Prep Secretary & Receptionist

Pauline Timms Pre-Prep Secretary & Receptionist

Jocelyn Tysell Den Supervisor

Peter Van Der Walt IT Manager